Чи мають ВПО повертати помилково нараховані гроші

Індивід може бути змушений повернути кошти, які були помилково нараховані через подання недостовірної інформації. Згідно з новими правилами виплат для внутрішньо переміщених осіб, допомога може бути анульована, а виплачені суми вимагаються назад, якщо бенефіціар не відповідає необхідним критеріям.

Довідка ВПО — чи повертати помилково нараховані гроші

Придбання нерухомості чи здійснення транзакцій з іноземною валютою на значну суму може призвести до втрати права на виплати для всієї сім’ї.

Кому не виплачують гроші

Нещодавно уряд оновив умови надання виплат для внутрішньо переміщених осіб (ВПО). За новими правилами, якщо виявиться, що одержувач не відповідає необхідним критеріям для отримання або продовження виплат, допомога може бути анульована, і всі раніше отримані кошти повинні бути повернуті державі.

Згідно з пунктом 7-1 Порядку надання житлової допомоги, починаючи з 1 грудня 2023 року, сім’ї, які вперше звертаються за допомогою, не будуть отримувати виплати, якщо будь-який член сім’ї отримував певні види допомоги протягом трьох місяців до звернення або в період отримання допомоги.

Виплати можуть скасувати, якщо у родині хтось:

  • здійснив операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти (або банківських металів) на суму від 100 тисяч гривень (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних (зокрема реабілітаційних, протезування), соціальних та/або освітніх послуг);
  • або здійснила купівлю майна на загальну суму, що перевищує 100 тисяч гривень;
  • або має депозит на цю суму.

Коли один член сім’ї робить покупку, це може потенційно перешкоджати іншим членам сім’ї у отриманні запланованих виплат.

Чи треба повертати виплати

Згідно з пунктом 9 Порядку, уповноважені особи мають обов’язок протягом 14 днів інформувати відповідний орган соціального захисту населення або орган виконавчої влади про будь-які зміни, що можуть вплинути на право отримання допомоги.

Невиконання цієї вимоги дає право соціальному захисту вимагати повернення виплачених коштів згідно з пунктом 29 Порядку.

Якщо особа відмовляється повертати кошти добровільно, уповноважений орган має право стягнути їх через суд.