З 1 березня 2024 року в Україні відбулися зміни у правилах надання допомоги внутрішньо переміщеним особам, зменшивши кількість бенефіціарів з 2,6 мільйона до 600 тисяч. Ці зміни були спричинені дефіцитом бюджетних коштів та потребою в ідентифікації осіб, які дійсно потребують допомоги.
Член комітету з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій, Сергій Козир, повідомив про це у коментарі для Радіо Свобода. З 1 квітня набула чинності постанова Кабінету Міністрів України, яка вносить зміни до процедур надання допомоги на проживання ВПО.
Також постанова розширює перелік категорій ВПО, які мають право на отримання грошових виплат, і уточнює процедури. Згідно з новими правилами, з 1 березня 2024 року допомога на проживання буде автоматично призначена на півроку для певних категорій ВПО.
- пенсіонерам у яких станом на 01.01.2024 року розмір пенсії не перевищує 9 444 грн;
- людям з інвалідністю I чи II групи, дітям з інвалідністю віком до 18 років, тяжкохворим дітям;
- дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, віком до 23 років та прийомним батькам.
Скорочення отримувачів виплат ВПО
За інформацією від Сергія Козиря, приблизно 600 тисяч осіб вже автоматично отримали продовження соціальних виплат. Очікується, що ця кількість зросте до 1 – 1,2 мільйона, оскільки уряд продовжив кінцевий термін подання заявок до 30 квітня.
“Близько 2,6 мільйона внутрішньо переміщених осіб отримували допомогу у розмірі 2000 гривень до березня. Станом на сьогодні, це число становить близько 600 тисяч. Водночас, існує значна кількість людей, які ще повинні подати заявки”, – повідомив Козир.
Ті, хто подасть заявку вчасно, отримають виплати за березень та квітень, а також протягом наступних шести місяців. Це стосується тих категорій внутрішньо переміщених осіб, яким виплати не були продовжені автоматично, але які знаходяться у скрутному матеріальному становищі.
Причини скорочення виплат ВПО
Головною причиною зменшення категорій ВПО, які отримують автоматичні виплати, є дефіцит державних коштів. “У 2022 році бюджет на виплати ВПО склав приблизно 52 мільярди гривень. У 2023 році було виплачено понад 80 мільярдів гривень. На 2024 рік заплановано понад 50 мільярдів гривень”, – роз’яснив депутат.
Іншою причиною перегляду допомоги для переселенців є потреба у ідентифікації осіб, адже з початку повномасштабного вторгнення виплати ВПО здійснювалися автоматично. Деякі з цих осіб вже повернулись на звільнені території або емігрували, отримуючи соціальну підтримку від інших держав.
Ті переселенці, які бажають продовжити отримання виплат, повинні звернутися до Центру надання адміністративних послуг для проходження ідентифікації. “Особи, які перебувають за кордоном або повернулися на окуповані території, не можуть особисто відвідати ЦНАПи. Саме тому вони не мають можливості отримувати ці виплати”, – наголосив Козир.
Можливість повторної подачі
Ольга Алтуніна, представниця уповноваженого з прав громадян, що постраждали через збройну агресію проти України, повідомила, що особи, які раніше відмовились від допомоги та повернулися до своїх домівок, можуть повторно претендувати на виплати, подавши нову заяву у випадку необхідності повторної евакуації. Це правило також застосовується до осіб, які повертаються до України після тривалого перебування за кордоном з вагомих причин.
Проблеми з житлом ВПО
Інше важливе питання для ВПО – це забезпечення житлом. Алтуніна зазначила, що кількість тимчасових поселень для українців зменшилась з 4000 до 800 через умови, непридатні для проживання. Уряд встановив мінімальні стандарти, які дозволили залишити тільки ті місця, де можливе належне проживання або які можуть бути приведені до відповідного стану.
Що стосується оренди житла, то розробляється механізм компенсації, про який незабаром буде оголошено. Існуючі державні програми неефективні через брак коштів, а програма “єОселя” є недоступною для більшості ВПО – торік з неї скористалася лише 71 особа.