Закулісні переговори: як команда Трампа контактувала з РФ після виборів і що це означає для України
Після перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США 5 листопада 2024 року його команда негайно розпочала неофіційні контакти з представниками Російської Федерації. За інформацією агентства Reuters, протягом останніх місяців відбувалися таємні зустрічі між представниками США та Росії у Швейцарії, зокрема в Женеві під час Мюнхенської конференції з безпеки.
Ці переговори, відомі як “другий трек”, мали на меті покращення комунікації та обмін ідеями щодо припинення війни в Україні. Хоча учасники мали дипломатичний та безпековий досвід, вони не були офіційними посадовцями, і не було зрозуміло, чи діяли вони за дорученням своїх урядів. За даними Reuters, деякі радники Трампа були обізнані про ці зустрічі.
США і РФ: закулісні перемовини і їхній вплив на війну в Україні
Ці закулісні контакти відбувалися на тлі майже повного заморожування офіційних відносин між США та Росією за часів попередньої адміністрації Джо Байдена. Після вступу Трампа на посаду 20 січня 2025 року його адміністрація почала активно шукати шляхи для дипломатичного вирішення конфлікту в Україні. Уже 12 лютого 2025 року відбулася перша офіційна телефонна розмова між Трампом та президентом Росії Володимиром Путіним, під час якої обговорювалися питання України, Близького Сходу, енергетики та інші.

Після цієї розмови Трамп оголосив про негайний початок переговорів щодо припинення військових дій в Україні. Це рішення викликало неоднозначну реакцію як у США, так і серед союзників.
До речі – поворот США у бік Кремля: зрада європейських цінностей?
Реакція Європи та України
Дії адміністрації Трампа викликали занепокоєння серед європейських союзників та в Україні. Президент Франції Еммануель Макрон заявив про необхідність участі Європи у мирних переговорах та наголосив на важливості дотримання прав України.
Український президент Володимир Зеленський висловив стурбованість щодо можливого виключення України з переговорного процесу та закликав до прозорості у міжнародних перемовинах. Проте незважаючи на протести Києва, переговори між Вашингтоном і Москвою тривали без участі української сторони.
Різка зміна риторики Трампа щодо України
Водночас риторика Трампа щодо України та її лідера зазнала значних змін. У лютому 2025 року він публічно назвав Зеленського “диктатором без виборів” та звинуватив його у неефективному використанні американської допомоги. Ці заяви викликали обурення як в Україні, так і серед американських політиків. Лідер демократичної більшості в Сенаті Чак Шумер назвав такі висловлювання “огидними” та звинуватив Трампа у підтримці Путіна.
США, Росія та Європа: зміна геополітичних акцентів
Крім того, адміністрація Трампа почала робити кроки, які свідчать про зближення з Росією та охолодження відносин з Європою та Україною. Зокрема:
- США відмовилися називати Росію агресором у спільній заяві G7 до третьої річниці війни в Україні;
- Вашингтон вперше за багато років не став співавтором резолюції ООН на підтримку України;
- Білий дім почав просувати ідею скорочення військової допомоги Україні.
Ці дії викликали занепокоєння серед європейських союзників та підняли питання про майбутнє трансатлантичних відносин. Брюссель висловив невдоволення щодо зміни політики Вашингтона, а деякі країни ЄС заявили про намір посилити власні оборонні ініціативи без опори на США.
Таким чином, ранні контакти команди Трампа з Росією після виборів та подальші дії його адміністрації призвели до значних змін у зовнішній політиці США. Зближення з Росією та критика на адресу України створили напруженість у відносинах з європейськими союзниками та викликали занепокоєння щодо майбутнього підтримки України у її боротьбі проти російської агресії.
Поки що незрозуміло, чи призведе ця політика до радикальної зміни курсу США у війні Росії проти України, але вже зараз зрозуміло, що Європі та Україні доведеться розраховувати більше на власні сили у протистоянні з Кремлем.