Польща втрачає українських біженців: нові жорсткі умови призводять до відтоку кваліфікованої робочої сили

Польща втрачає українських біженців

За останні кілька місяців у Польщі спостерігається відтік українських біженців до інших країн Європейського Союзу, насамперед до Німеччини. На думку аналітиків, це пов’язано з посиленням умов доступу до соціальних програм, загальними економічними факторами та привабливішими пропозиціями щодо працевлаштування та соцзахисту в інших державах ЄС.

Зміна міграційних потоків: дані статистики

За даними видання inPoland, жорсткіші умови доступу до соціальних програм та економічні чинники в Польщі стали вирішальними причинами для нової хвилі міграції українських біженців до інших країн ЄС.

Згідно з даними Євростату, опублікованими 10 лютого, станом на 31 грудня 2024 року під тимчасовим захистом у країнах Європейського Союзу перебували майже 4,3 мільйона осіб, які рятуються від війни в Україні. Лідерами за кількістю українських біженців стали:

  • Німеччина – 1 161 450 осіб (27,3% від загального показника ЄС),
  • Польща – 991 630 біженців (23,3%),
  • Чехія – 388 625 громадян України (9,1%).

Порівняно з кінцем листопада 2024 року, кількість людей, які отримали тимчасовий захист у ЄС, зросла на 25 590 осіб (+0,6%). Найбільший приріст зафіксовано у:

  • Німеччині (+8 830; +0,8%),
  • Польщі (+3 705; +0,4%),
  • Чехії (+3 435; +0,9%).

Водночас у деяких країнах, зокрема Данії (-1 995; -5,1%), Італії (-1 310; -0,8%) та Франції (-595; -1,0%), кількість українських біженців зменшилася.

Це цікаво – Російсько-українські перемовини про мир на початку війни в Стамбулі – повний текст проекту договору

Чому українці мігрують з Польщі

Видання inPoland зазначає, що Українці дедалі частіше обирають для проживання Німеччину, яка наразі випереджає Польщу більш ніж на 150 тисяч осіб у прийомі біженців. Така динаміка пов’язана насамперед зі зміною умов соціальної підтримки в Польщі, що ускладнює доступ до пільг і виплат. Серед причин міграції також називають:

  1. Вищі зарплати в Німеччині
  2. Кращі соціальні виплати
  3. Якісніша медицина
  4. Загальні економічні фактори
  5. Освітні реформи – складнощі з продовженням навчання для дітей українців.

Аналітики припускають, що через посилення вимог до отримання допомоги Польща може втратити багатьох кваліфікованих фахівців, які могли б зробити значний внесок в її економічний розвиток.

До речі – Поляки заблокували залізницю на кордоні з Україною та розсипали зерно з вагону

Наслідки для польської економіки

  1. Дефіцит робочої сили
    Відтік українців, котрі виконували різноманітні роботи – від сезонної праці до висококваліфікованих спеціальностей, може призвести до зниження темпів виробництва. Після 2022 року багато польських підприємств покладалися саме на працьовитих українців.
  2. Зниження конкурентоспроможності
    Якщо раніше Польща мала суттєві переваги в залученні іноземної робочої сили (географічна близькість, нижчий мовний бар’єр порівняно з іншими країнами ЄС), то нині більша соціальна підтримка й зарплати в Німеччині й деяких інших країнах роблять їх привабливішими.
  3. Можливе скорочення інвестицій
    Якщо підприємства не матимуть достатньо робітників для розвитку, це може вплинути на рішення інвесторів щодо відкриття або розширення бізнесу в Польщі.

Подальші перспективи

Видання inPoland припускає, що в довгостроковій перспективі Польщі доведеться переглянути політику інтеграції та підтримки українських біженців, щоб зберегти баланс на ринку праці й втримати тих, хто вже асимілювався або має необхідні професійні навички. Якщо ж економічні й соціальні умови не покращаться, відтік населення триватиме, і в результаті польська економіка може зазнати відчутних втрат через брак кваліфікованих працівників.