За останні кілька місяців у Польщі спостерігається відтік українських біженців до інших країн Європейського Союзу, насамперед до Німеччини. На думку аналітиків, це пов’язано з посиленням умов доступу до соціальних програм, загальними економічними факторами та привабливішими пропозиціями щодо працевлаштування та соцзахисту в інших державах ЄС.
Зміна міграційних потоків: дані статистики
За даними видання inPoland, жорсткіші умови доступу до соціальних програм та економічні чинники в Польщі стали вирішальними причинами для нової хвилі міграції українських біженців до інших країн ЄС.
Згідно з даними Євростату, опублікованими 10 лютого, станом на 31 грудня 2024 року під тимчасовим захистом у країнах Європейського Союзу перебували майже 4,3 мільйона осіб, які рятуються від війни в Україні. Лідерами за кількістю українських біженців стали:
- Німеччина – 1 161 450 осіб (27,3% від загального показника ЄС),
- Польща – 991 630 біженців (23,3%),
- Чехія – 388 625 громадян України (9,1%).
Порівняно з кінцем листопада 2024 року, кількість людей, які отримали тимчасовий захист у ЄС, зросла на 25 590 осіб (+0,6%). Найбільший приріст зафіксовано у:
- Німеччині (+8 830; +0,8%),
- Польщі (+3 705; +0,4%),
- Чехії (+3 435; +0,9%).
Водночас у деяких країнах, зокрема Данії (-1 995; -5,1%), Італії (-1 310; -0,8%) та Франції (-595; -1,0%), кількість українських біженців зменшилася.
Це цікаво – Російсько-українські перемовини про мир на початку війни в Стамбулі – повний текст проекту договору
Чому українці мігрують з Польщі
Видання inPoland зазначає, що Українці дедалі частіше обирають для проживання Німеччину, яка наразі випереджає Польщу більш ніж на 150 тисяч осіб у прийомі біженців. Така динаміка пов’язана насамперед зі зміною умов соціальної підтримки в Польщі, що ускладнює доступ до пільг і виплат. Серед причин міграції також називають:
- Вищі зарплати в Німеччині
- Кращі соціальні виплати
- Якісніша медицина
- Загальні економічні фактори
- Освітні реформи – складнощі з продовженням навчання для дітей українців.
Аналітики припускають, що через посилення вимог до отримання допомоги Польща може втратити багатьох кваліфікованих фахівців, які могли б зробити значний внесок в її економічний розвиток.
До речі – Поляки заблокували залізницю на кордоні з Україною та розсипали зерно з вагону
Наслідки для польської економіки
- Дефіцит робочої сили
Відтік українців, котрі виконували різноманітні роботи – від сезонної праці до висококваліфікованих спеціальностей, може призвести до зниження темпів виробництва. Після 2022 року багато польських підприємств покладалися саме на працьовитих українців. - Зниження конкурентоспроможності
Якщо раніше Польща мала суттєві переваги в залученні іноземної робочої сили (географічна близькість, нижчий мовний бар’єр порівняно з іншими країнами ЄС), то нині більша соціальна підтримка й зарплати в Німеччині й деяких інших країнах роблять їх привабливішими. - Можливе скорочення інвестицій
Якщо підприємства не матимуть достатньо робітників для розвитку, це може вплинути на рішення інвесторів щодо відкриття або розширення бізнесу в Польщі.
Подальші перспективи
Видання inPoland припускає, що в довгостроковій перспективі Польщі доведеться переглянути політику інтеграції та підтримки українських біженців, щоб зберегти баланс на ринку праці й втримати тих, хто вже асимілювався або має необхідні професійні навички. Якщо ж економічні й соціальні умови не покращаться, відтік населення триватиме, і в результаті польська економіка може зазнати відчутних втрат через брак кваліфікованих працівників.