Свідки Єгови – це міжнародна релігійна організація, що виникла у США в кінці XIX століття. Вона відрізняється від традиційних християнських конфесій своїм трактуванням Біблії та рядом релігійних практик. В Україні ця спільнота діє легально й має офіційно зареєстровані громади в багатьох регіонах.
Хто такі Свідки Єгови?
- Походження та віровчення
Засновником руху є Чарльз Тейз Рассел, який у 1870-х роках почав незалежно вивчати Біблію та публікувати свої тлумачення. Головне джерело віри Свідків Єгови – Біблія. Вони наголошують на використанні власного перекладу, відомого як «Переклад нового світу». Свідки Єгови відзначаються активною проповідницькою діяльністю, ходять «від дверей до дверей», роздають релігійну літературу, а також проводять регулярні зібрання у власних залах Царства. - Основні риси
- Віра в те, що незабаром настане «Кінець цього світу» (Армагеддон), після чого встановиться «Боже Царство».
- Категоричне неприйняття військової служби та участі у війнах (через віру в миролюбність та нейтралітет у політичних конфліктах).
- Відмова від певних практик, які, на думку Свідків, суперечать Біблії (наприклад, переливання крові).
- Активне проповідування серед людей різного віку та соціального статусу.
Ким і як вони фінансуються?
Свідки Єгови декларують, що діяльність їхніх громад фінансується виключно добровільними пожертвами членів організації. Внутрішні джерела, зокрема офіційний сайт Свідків Єгови (jw.org), наголошують, що вони не отримують державної підтримки чи інших офіційних дотацій. У глобальному масштабі, більшість коштів надходить на утримання Залів Царства (місцевих молитовних будівель), друк релігійної літератури, логістичне й гуманітарне забезпечення. В Україні так само діють місцеві громади, які фінансуються добровільними внесками вірян.
До речі – Київ. Синагога по вул.Жилянська 97
Наскільки багато Свідків Єгови в Україні?
За різними оцінками, чисельність Свідків Єгови в Україні коливається приблизно від 100 до 140 тисяч осіб. Згідно з офіційною статистикою, яку Свідки Єгови публікують на своєму сайті, станом на кінець 2010-х – початок 2020-х років в Україні могло бути близько 120–130 тисяч активних вірян (хоча точні цифри можуть змінюватися). Вони мають офіційно зареєстровані громади в більшості областей України, а їхні зали Царства діють практично в усіх великих містах та чималій кількості менших населених пунктів.
Ставлення Свідків Єгови до війни в Україні
- Загальна позиція щодо військової служби та конфліктів
Традиційно Свідки Єгови дотримуються суворого нейтралітету в політичних і військових питаннях. Вони відмовляються від участі у військових діях через своє релігійне переконання про «непролиття крові» та наказ Ісуса «любити ближніх». Таким чином, на офіційному рівні Свідки Єгови не займають чіткої «політичної» позиції щодо воєнних конфліктів. Їхня доктрина закликає до підпорядкування світській владі, якщо це не суперечить біблійним принципам, проте будь-яке залучення до збройних дій вони відкидають. - Реакція на повномасштабне вторгнення Росії в Україну (2022)
Після 24 лютого 2022 року багато громад Свідків Єгови в Україні виявилися в прифронтових і тимчасово окупованих регіонах. Вони зіткнулися з тиском та переслідуваннями, оскільки в Росії організація Свідків Єгови визнана «екстремістською» (з 2017 року). Тож російські окупаційні сили неоднозначно ставляться до Свідків Єгови на захоплених територіях. Частина вірян була змушена виїхати, щоб уникнути арештів і переслідувань. - Гуманітарна допомога
Хоч Свідки Єгови і декларують політичний нейтралітет, частина їхніх громад в Україні може надавати своїм членам, а також іншим людям, гуманітарну допомогу: продукти, тимчасовий притулок тощо. Проте пряма участь у військових чи політичних заходах для них неприпустима.
Ситуація на тимчасово окупованих територіях та ставлення російської влади

- Статус Свідків Єгови в Росії
Починаючи з квітня 2017 року, Верховний суд Російської Федерації визнав Свідків Єгови «екстремістською організацією» та заборонив їхню офіційну діяльність. Це призвело до масштабних переслідувань вірян: обшуків, затримань, порушення кримінальних справ. - Переслідування в окупованих регіонах України
- Після окупації Криму у 2014 році ситуація Свідків Єгови там суттєво погіршилася: їм стали забороняти зібрання, конфіскувати майно, заарештовувати активних членів.
- Аналогічні дії здійснюються на тимчасово окупованих територіях Донецької, Луганської, а згодом і Херсонської, Запорізької областей після повномасштабного вторгнення у 2022 році.
- Російські окупаційні сили вбачають у Свідках Єгови «заборонену» в Росії організацію та часто навішують ярлики «екстремізму». У деяких випадках представників громади допитують, затримують, а їхню релігійну літературу вилучають або знищують.
- Вплив на свободу віросповідання
Релігійні громади Свідків Єгови, які опинилися під окупацією, перебувають під значною загрозою. Віряни змушені або покидати території, або приховувати свою релігійну діяльність. Це порушує їхнє право на свободу віросповідання, закріплене як в українському, так і в міжнародному праві.
Це цікаво – у Києві поховали загиблого на війні сина головного рабина України
Свідки Єгови в Україні – це одна з численних релігійних організацій, що діють на території держави офіційно та мають тисячі активних членів. Їхня доволі специфічна доктрина, яка підкреслює релігійний нейтралітет і неприйняття військових дій, впливає на ставлення до них під час війни. З одного боку, вони не беруть участі у військових діях, але з іншого – через заборону Свідків Єгови в Росії багато вірян зазнають тиску й переслідувань на окупованих територіях.
Російська окупаційна влада підходить до Свідків Єгови так само, як і в самій Росії, – забороняє їхню діяльність та нерідко криміналізує її. Це призвело до порушення прав вірян і вимушеної міграції деяких з них з рідних регіонів. На підконтрольній Україні території Свідки Єгови можуть продовжувати свою релігійну діяльність без офіційних заборон, але з огляду на загальні труднощі, спричинені війною.
Остаточне ставлення самих Свідків Єгови до війни в Україні залишається послідовним із їхньою глобальною позицією: вони закликають до миру та не підтримують збройних конфліктів. Утім, кожен конкретний випадок (евакуація, гуманітарна допомога, надання прихистку) залежить від умов на місцях, і в багатьох регіонах України віряни змушені діяти в надзвичайно складних обставинах.