В Україні не блокують банківські картки для отримання пенсії, якщо по них немає руху коштів. У такому разі на картковий рахунок лише припиняють нараховувати пенсію. Однак цей захід – тимчасовий. Він застосовується лише до моменту з’ясування обставин та проходження пенсіонером фізичної ідентифікації.
Про це повідомили у Міністерстві соціальної політики. Там зазначили: припинення нарахування відбувається лише в одному випадку – якщо пенсіонер не користувався своєю карткою протягом шести місяців.
«Якщо пенсіонер з числа внутрішньо переміщених осіб (ВПО), який став на облік як до 24.02.2022 року, не користується своєю банківською карткою протягом тривалого періоду (не менше 6 місяців), і по такій картці немає руху коштів, пенсія такій особі продовжує нараховуватись. Але до моменту зʼясування обставин пенсія не перераховується такій особі на її картковий рахунок», – йдеться в повідомленні.
Пенсіонерам не блокують карти
При цьому наголошується: після припинення нарахувань пенсіонер не втрачає доступу до грошей, що вже є на карті. Адже сама картка не блокується.
У Мінсоці пояснили: норми про блокування «немає у законодавстві чи нормативних актах, які регулюють сферу соціального забезпечення». Крім того, здійснювати подібне міністерство не може, оскільки не має:
- відповідних повноважень;
- технічної можливості впливати на діяльність банків із блокування банківських карток.
Навіщо припиняти перераховувати пенсіонерам гроші на карти
Причина ж, через яку пенсіонерам припиняють перераховувати гроші на карти, полягає в тому, що значна частина з них, зареєстрованих як ВПО до 24.02.2022 року, проживає на тимчасово окупованій території. І в такій ситуації, пояснили у Мінсоці, держава не має змоги оперативно з’ясовувати інформацію:
- чи не втратив власник картки доступ до неї;
- чи він живий.
«Тому, для продовження виплат такій особі, держава має отримати підтвердження, що пенсіонер живий, і сам користується своєю карткою.
До моменту, поки пенсіонер не підтвердить свою особу, пенсія і далі нараховується Пенсійним фондом, але не перераховується на картку», – розповіли міністерстві.
Гроші пенсіонерам віддають
Водночас, зазначили там, держава не залишає пенсіонера без належних йому грошей назавжди. Після того, як він підтвердить свою особу, гроші йому віддають.
«Щойно людина виходить на зв’язок і підтверджує свою особу, нараховані виплати перераховуються на її рахунок», – розповіли в Мінсоці.
Як підтвердити свою особистість
Пенсіонери, які стали ВПО до 24 лютого 2022 року, можуть пройти ідентифікацію в будь-якому відділенні Ощадбанку. Однак лише якщо вони знаходяться на підконтрольній Україні території.
Якщо ж пенсіонер знаходиться поза Україною чи на тимчасово окупованих територіях, ідентифікацію можна пройти двома способами. Зокрема:
Авторизувавшись в особистому електронному кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою кваліфікованого електронного підпису «Дія. Підпис» (Дія ID).
«Його можна створити за допомогою мобільного додатку Єдиного державного веб-порталу електронних послуг», – зазначили у Мінсоці.
Звернувшись до закордонної дипломатичної установи України за отриманням документа про посвідчення факту, що особа жива.
Отриманий документ, зазначається, разом із письмовою заявою про продовження виплати пенсії, написаною в довільній формі, треба надіслати поштовим відправленням територіальному органу Пенсійного фонду України за місцем перебування на обліку.
Саму заяву можна також подати через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України. До нього необхідно додати якісну скановану копію документа про посвідчення того, що особа є живою, з використанням електронного цифрового підпису.