Водії, які здійснюють міжнародні перевезення чи доставку гуманітарних вантажів, можуть виїжджати за кордон за системою “Шлях”.
Як працює система “Шлях” після набуття чинності закону про посилення мобілізації пояснив адвокат з господарського, податкового, цивільного та військового права адвокатського об’єднання “Актум” Віталій Пітецький, передає kiev.ks.ua.
Через цей сервіс співробітники Держприкордонслужби здійснюють перевірку чоловіків 18-60 років.
Кому відмовлять у виїзді з України через систему «Шлях»
З 17 липня 2024 року, під час виїзду через кордон, прикордонники перевірятимуть військово-облікові документи (ВОД) у всіх громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, як зазначає юрист. Документи можуть бути як у паперовій, так і в електронній формі. Без військово-облікового документа прикордонники не дозволять перетин державного кордону для виїзду з України. Наявність інформації про особу у розшуку в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів також є підставою для відмови.
«У випадках, коли це необхідно, представники Державної прикордонної служби України (ДПСУ) будуть викликати поліцейських для адміністративного затримання особи та її подальшої доставки до найближчого центру комплектування та соціальної підтримки», — повідомляє Віталій Пітецький.
Він також зазначає, що залишається відкритим питання перевірки військово-облікового документа (ВОД) у паперовій та електронній формах.
«Останнім часом часто трапляються випадки, коли паперова версія ВОД не відповідає сучасним стандартам, а електронна версія не містить всієї необхідної інформації, такої як дані військово-лікарської комісії, звання, військово-обліковий спеціалітет і т.д. У таких ситуаціях кожен випадок буде розглядатися представниками ДПСУ окремо», — роз’яснює фахівець.
Крім того, особам, що перетинають державний кордон, слід самостійно перевіряти актуальність своїх даних у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів. У випадку невідповідностей, необхідно виправити помилки для уникнення відмови при перетині кордону.
«Також, за порушення правил перетину державного кордону військовозобов’язаними, Укртрансбезпека може відключити порушників від системи ‘Шлях’ на термін до трьох місяців», — попереджає адвокат.
Перевізникам може бути припинений доступ до Єдиного комплексу інформаційних систем Державної служби з безпеки на транспорті, що може призвести до втрати права та законних підстав для перетину кордону України водіями.
Що необхідно для оформлення дозволу на виїзд чоловікам водіям за системою “Шлях”
Перетин державного кордону водіями транспортних засобів, які належать суб’єктам господарювання з ліцензією на міжнародні перевезення вантажів та пасажирів, забезпечується співробітниками Державної прикордонної служби України. Це відбувається за умови дотримання правил перетину кордону та наявності даних про особу у відповідній інформаційній системі, як це вказує юрист.
Дані про водіїв реєструються в системі, що адмініструється Укртрансбезпекою, на основі поданої перевізником заявки.
Відповідно до вимог прикордонників, водії у прикордонній зоні, контрольованому районі та на пунктах пропуску через державний кордон мають пред’явити військово-обліковий документ та паспорт для виїзду за кордон. Вони також повинні, за потреби, чітко вказати мету свого перетину кордону, підкреслює Віталій Пітецький.
Якщо прикордонники не можуть підтвердити мету поїздки, вони мають право відмовити у перетині державного кордону.
«Громадяни, які зареєстровані в системі «Шлях», мають право перебувати за кордоном без перерви не довше 30 календарних днів з моменту перетину кордону. Якщо термін перебування за кордоном перевищено, або мета виїзду змінена, Міністерство інфраструктури та військові адміністрації мають право анулювати дозвіл на виїзд за межі України цих осіб протягом семи робочих днів з дати виявлення таких порушень», — зазначає адвокат.