Навіть хворим, яким доводиться дотримуватись постільного режиму не більше тижня, не дуже зручно весь цей час проводити у звичайному ліжку для нічного сну. А людині, що внаслідок травми чи тяжкої хвороби прикута до ліжка на тривалий час або довічно, обов’язково потрібне спеціальне медичне ліжко. Воно дозволяє мінімізувати дискомфорт для пацієнта, полегшити догляд за ним, знизити ризик ускладнень через тривалу іммобілізацію та створити умови для проведення деяких терапевтичних маніпуляцій безпосередньо у ліжку.
Особливості функціональних медичних ліжок
Функціональні ліжка, що використовуються у медичних закладах, мають різноманітні конструкції, але більшості з них притаманна низка спільних рис:
- поділ на секції, положення та кут нахилу яких регулюється, наявність механізму трансформації;
- наявність коліщат, що дозволяють використовувати ліжко у якості каталки;
- гігієнічне покриття, використання матеріалів, які можна мити, обробляти засобами для дезінфекції. Так, компанія «Заповіт» використовує сталь з порошковим покриттям, високоміцний пластик;
- травмобезпечна конструкція – заокруглені кути, відсутність виступаючих частин;
- висока механічна міцність.
До складу функціонального ліжка можуть також входити знімні бокові огородження з поручнями, столик, що встановлюється на них, штатив для кріплення крапельниці, пристосування «Гусак» з дугою, що допомагає пацієнтам підтягуватися та сідати в ліжку, судно, що підсувається під люк у тазовій секції, та інші елементи.
Навіщо у медичних ліжках механізм трансформації
- При деяких захворюваннях складовою лікування є перебування у певному положенні, таку можливість забезпечує встановлення секцій під потрібним кутом.
- Якщо пацієнту доводиться їсти у ліжку, варто підняти верхню секцію та перетворити її на спинку – буде набагато зручніше.
- Перебування у особливому положенні напівсидячи («кардіокрісло») також сприяє профілактиці застійних процесів, активізації кровообігу та функціонування легень.
- Деякі ліжка можна трансформувати у положення, з якого людина може підвестися на ноги з мінімальними зусиллями.
- Підйом лівої чи правої сторони ліжка дозволяє легко перевертати лежачого хворого для профілактики пролежнів.
У найбільш просунутих високотехнологічних моделях зміна положення окремих секцій чи ложа цілком здійснюється за допомогою електроприводу.