Новий рік важко уявити без ялинки, прикрашеної різноманітним декором, мішурою, вогниками. Вічнозелена, пухнаста красуня давно стала символом зимових свят. Під нею залишають подарунки для близьких. Діти та дорослі чекають грудня, аби встановити справжнє чи штучне хвойне дерево вдома. Це чудова сімейна традиція — зібратися всією родиною, розвішувати улюблені новорічні іграшки на ялинку, ділитися спогадами, обмінюватися враженнями.
Зовнішній вигляд прикрас теж має значення. Зовсім неважливо, чи ти надаєш перевагу класичному декору, чи чомусь оригінальному, святкове дерево має відображати індивідуальні вподобання. Сучасний ринок новорічних товарів пропонує широкий вибір ялинкових іграшок, серед яких знайдеться ідеальний варіант на будь-який смак, бюджет.
Чим особлива традиція прикрашання святкового дерева
Історія новорічної ялинки давня та різноманітна. Не можна точно сказати, звідки з’явилася традиція прикрашати пухнасту красуню. У культурах багатьох народів були присутні звичаї декорувати дім зеленими гілками в день зимового сонцестояння, який у язичницьких віруваннях святкувався ще до появи свят на честь Нового року та Різдва. Для древніх греків, римлян, кельтів, скандинавів хвойні рослини мали глибоке символічне значення. Оскільки ці дерева, на відміну від листяних, залишалися зеленими цілий рік, для прадавніх людей вони уособлювали життя та смерть, вічність, перемогу над хворобами, надію, захист від злих духів тощо. З приходом християнства пухнаста красуня набула нового сенсу, але залишилася важливою частиною зимових свят.
Вперше традиція встановлювати вічнозелену ялинку на честь Різдва з’явилася в Німеччині. У XVI столітті християни приносили до домівок хвойні гілки чи дерева, прикрашали їх фруктами, горіхами, свічками. Згодом цю традицію перейняли в Америці, де до декору додалися гірлянди з попкорну, ягід, горіхів. З часом їстівні прикраси замінили на штучні. За однією з легенд, склодув, який не мав грошей на яблука, зробив зі скла кульки й пофарбував у червоний колір, аби влаштувати свято для своїх дітей. Вироби так сподобалися всім, хто їх бачив, що вони стали замовляти скляні іграшки на ялинки. З того часу декоративні дрібнички пройшли довгий шлях вдосконалення. Сьогодні новорічні прикраси використовуються як данина традиціям.
Символіка ялинкових іграшок
Сьогодні можна купити декор будь-яких форм та кольорів. Проте найчастіше серед святкового декору можна зустріти такі вироби:
- Зірка. Прикраса, яка зазвичай вінчає маківку ялинки, має релігійне значення. Вона символізує Вифлеємську зорю, яка сповістила про Різдво Христове.
- Кульки. Різноколірний декор нагадує про фрукти, ягоди, якими прикрашали святкове дерево в давнину. Також часто можна зустріти іграшки у вигляди шишок, грибочків, квітів тощо.
- Намиста та стрічки. Декоративні вироби символізують добробут у домі та сімейний затишок.
- Зимові атрибути. Бурульки та сніжинки нагадують про холодну пору року. Блискуча мішура заміняє сніг, додає іскристості. Санта-Клаус, олені, сніговики вважаються сучасними символами Різдва.
- Дзвіночки. Іграшки створюють святковий настрій.
- Гірлянди. Вогники уособлюють родинне тепло.
Сьогодні виробники пропонують багато ялинкових прикрас у різноманітних формах, з різних матеріалів, таких як скло, пластик, дерево тощо. Вибір залежить тільки від власних смаків, вподобань. Сьогодні пухнаста красуня та новорічні прикраси вже не мають такого символічного значення, як раніше, а є просто доброю, теплою традицією для проведення приємного часу з близькими, створення урочистої атмосфери. В іграшок не обов’язково має бути сенс. Вони можуть набути його, ставши частиною родинної історії, започаткувавши нові сімейні традиції та створивши приємні спогади.