Значна частина російських чиновників, які влаштувалися в органи влади на анексованих територіях України, намагаються позбутися кримінальних справ на батьківщині за допомогою нової роботи, пише «Верстка».
За підрахунками видання, близько половини керівних посад у регіональній владі окупованих українських регіонів — Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей займають приїжджі з «великої Росії» чиновники.
Найпопулярнішим напрямом для працевлаштування виявилася «ДНР» з 24 членів місцевого уряду 15 осіб є приїжджими. Найменше в «ЛНР» — лише 6 з 19-ти.
За словами співрозмовника «Верстки» у повпредстві президента в ЦФО, для багатьох робота на окупованих територіях — шанс розпочати кар’єру з чистого аркуша, залишитися «в обоймі» або повернутися до неї.
«Поїздка „за стрічку“ обнулює все твоє минуле. Гріхи, кримінальні справи, управлінські провали ніби забуваються, а досвід залишається при тобі», — пояснив він.
Серед російських чиновників, які втекли від кримінального переслідування на нові території, — колишній мер Краснодара Андрій Алексєєнко.
У грудні 2021 року його затримали у справі про одержання хабара, а у серпні 2022-го призначили першим заступником голови військово-цивільної адміністрації (ВДА) Харківської області.
За інформацією «Верстки», чиновника врятував губернатор Краснодарського краю Веніамін Кондратьєв, «поручившись за нього перед федералами». Нині Олексієнко – голова уряду Херсонської області.
Земляк Алексєєнко, колишній «політичний» віце-губернатор Краснодарського краю Ігор Чагаєв, наразі обіймає посаду заступника губернатора окупованої частини Херсонської області Володимира Сальдо.
2021 року суд заарештував його підлеглу Інну Хаустову за звинуваченням у отриманні хабарів від керівників муніципалітетів, 2023 року суд дав їй два роки колонії.
Заступником голови ГУ МВС у Херсонській області є Едуард Хавабу. Він фігурував у скандальній справі про хабар у Красноярську, дізналася «Верстка».
Глава «Мінбуду ДНР», один із кураторів відновлення Маріуполя від Санкт-Петербурга, — колишній чиновник із Ленобласті Микола Циганов.
Його компанія «Прем’єр-холдинг» у Росії вже кілька років проходить процедуру банкрутства. У справі фігурують невиплачені борги та ошукані інвестори.
У Запорізькій області МВС очолює колишній заступник начальника карного розшуку ГУ МВС Москви Олег Колтунов.
За даними українських ЗМІ, його переведення на службу в окуповані території пов’язане зі справою про великий хабар.
Крім цього, стверджувалося, що слідчий мав відношення до наркотрафіку із південних регіонів.
Серед керівників проросійських органів влади є й люди, які мали проблеми із українськими законами.
Мер Бердянська у Запорізькій області Олександр Сауленко, за словами радника глави офісу українського президента Михайла Подоляка, був засуджений за педофілію.
Начальника ГУ МВС по Херсонській області Володимира Липандіна у 2014 році було знято з посади тодішнім головою МВС України Арсеном Аваковим за розгін активістів «Майдану» в Черкасах.
Голова Мінпромторгу самопроголошеної ДНР Володимир Рущак працював на українській держслужбі до 2015 року, після чого отримав звинувачення у корупції та втік до Донбасу.
Деякі російські чиновники їдуть на анексовані території за кар’єрним зростанням. Наприклад, так вчинили нинішній голова уряду Запорізької області Антон Кольцов та голова Мінпромторгу окупованої частини Херсонської області Іван Сафронов.
«Керівництво всіляко транслює позицію: „Хочеш рости”, їдь у нові регіони.
Але прямої залежності кар’єрних успіхів від поїздки поки ніхто не виявив», — сказав «Верстці» джерело у федеральному відомстві, яке працює з адміністрацією президента.
Вихідцям з місцевої, ще української, влада теж обіцяє чималий кар’єрний зліт, інші йдуть на колабораціонізм заради збереження активів.
Серед чиновників, що «перевзулися», голова Запорізької області та колишній депутат Верховної ради України від «Опозиційного блоку» Євген Балицький, депутат парламенту Херсонської області Ігор Телегін, віце-прем’єр області та бізнесмен Віталій Булюк та інші.
На муніципальному рівні в окупованих регіонах, за підрахунками «Верстки», близько 2/3 чиновників — українці.
30 вересня 2022 року Володимир Путін та керівники окупованих територій підписали у Кремлі договори про «вступ до складу Росії». При цьому жоден із цих регіонів російська армія не контролювала на 100%.
Анексії передували так звані референдуми, які засудила ООН. Приєднання визнали лише Північна Корея та Сирія. Путін називав захоплення нових територій головним здобутком війни з Україною.
У вересні Путін підписав закон про відзначення анексії регіонів України. Відповідно до документа, 30 вересня призначається «Днем возз’єднання Луганської народної республіки, Донецької народної республіки, Запорізької області та Херсонської області з Російською Федерацією».