Рішення колишнього президента США Дональда Трампа запровадити санкції проти Міжнародного кримінального суду (МКС) викликало хвилю обурення у міжнародній спільноті та отримало позитивні відгуки в оточенні Владіміра Путіна. Така політика виглядає особливо недалекоглядною на тлі повномасштабної війни, розв’язаної Росією проти України, адже саме демократичні сили повинні об’єднувати зусилля, щоб протистояти диктаторам у всьому світі.
«Подарунок Москві»: як Кремль сприйняв санкції проти МКС
За даними Брендана Коула, старшого репортера журналу Newsweek, указ Трампа про введення санкцій проти МКС став «чудовою новиною» для Кремля. Один із кремлівських чиновників відкрито заявив, що суд у Гаазі «став занадто зарозумілим, і тепер Вашингтон поставив його на місце». Інший російський дипломат назвав цей крок «подарунком Москві». Така реакція не дивує, адже раніше МКС видав ордер на арешт Путіна, звинувативши його у воєнних злочинах на території України. Відповідно, рішення адміністрації Трампа фактично знижує тиск на російського диктатора, що грає йому на руку.
До речі – Український продюсер Потап у Мексиці під час війни: Вибіркова мобілізація та питання справедливості
Зупинка розслідувань та згортання роботи KleptoCapture
Негативний вплив політики Трампа відчутний і в інших сферах.
- Генеральний прокурор США Пем Бонді призупинила зусилля правоохоронців у протидії прихованим кампаніям впливу з боку Росії та інших супротивників. Це сталося буквально за тиждень до введення санкцій проти МКС.
- Міністерство юстиції США також припинило зусилля, спрямовані на переслідування кремлівських олігархів та забезпечення дотримання антиросійських санкцій.
- Значний резонанс викликали оприлюднені політичні меморандуми, згідно з якими було фактично розпущено оперативну групу KleptoCapture, створену попередньою адміністрацією для накладення санкцій на пов’язаних із Кремлем бізнесменів та конфіскації їхньої розкішної власності — зокрема яхт та нерухомості.
Усе це дає Росії додаткові можливості для ухилення від міжнародного тиску, що вкрай небезпечно в умовах продовження російської агресії в Україні.
Недалекоглядна політика, що підриває міжнародне правосуддя
Санкції Трампа проти МКС є прикладом того, як внутрішньополітична боротьба в США та прагнення показати «жорстку лінію» можуть мати глобальні негативні наслідки. Міжнародний кримінальний суд залишається одним із небагатьох механізмів, здатних притягти до відповідальності диктаторів і військових злочинців. Коли демократична держава намагається послабити або дискредитувати цю інституцію, вона фактично підриває міжнародне правосуддя, що, безумовно, тільки на користь агресорам.
Це цікаво – Херсонські колаборанти під судом: історія вироку окупаційному «губернатору» Володимиру Сальдо
Чому демократичні сили мають єднатися
В умовах, коли Росія продовжує криваву війну проти України, рішення, що послаблюють міжнародний тиск на Путіна, є величезною помилкою. Демократичні сили у світі мають протидіяти диктаторам, які грубо порушують міжнародне право та ініціюють збройні конфлікти. Підтримка МКС та інших міжнародних правових організацій — один із ключових інструментів у боротьбі за справедливість і відповідальність.
Замість висновку
Політика Дональда Трампа щодо Міжнародного кримінального суду стала показовим прикладом недалекоглядного кроку, що об’єктивно зіграло на руку Владіміру Путіну. Коли лідер демократичної держави послаблює міжнародні правові механізми, це завдає шкоди не лише окремим інституціям, а й глобальній безпеці загалом. У час, коли Україна бореться за свою незалежність, а вільний світ прагне обмежити російську агресію, такі рішення виглядають особливо згубними й незворотними. Тож обов’язок демократичних сил — рішуче виступати проти дій, що сприяють зміцненню позицій диктаторів, і тим паче тих, хто розв’язав масштабну війну в Європі.