Поїздка в росію з України під час війни

«Подорож до Росії під час війни є небезпечною для громадян України! З вересня минулого року, українці мають можливість в’їзду в РФ через авіаційні рейси з інших країн. Проте, такі подорожі несуть великий ризик, оскільки права та свободи можуть бути порушені на території країни-агресора в будь-який час,» — підкреслив Лубінець.

Поїздка з України в Росію під час війни — наскільки це безпечно

Омбудсмен з прав людини Дмитро Лубінець роз’яснив небезпеку відвідування Росії для українців під час війни. Він підкреслив, що українських громадян після прибуття в аеропорт чекають фільтраційні процедури, такі як допити щодо цілей візиту, особистих даних, політичних переконань, зв’язків з українськими оборонними силами та інше. Особисті телефони конфіскують для доступу до інформації в Telegram, Signal, WhatsApp та інших месенджерах. «Спецслужби відновлюють навіть видалені повідомлення, створюють їхні копії та зберігають у своїх базах даних. На цьому етапі існує ризик арешту, оскільки інтерпретація даних з телефону може бути непередбачуваною і призвести до ув’язнення», – зазначив він.

В тему — особливості життя на окупованих росіянами територіях України

Він зазначив, що приблизно 60% українців, які намагалися виїхати до Російської Федерації під час воєнного стану, були депортовані без можливості повернення на деякий час через пости, лайки або інші дії, що виявляють схвалення чогось українського. Крім того, українці в Росії знаходяться під пильним наглядом спецслужб і поліції. «Невмотивовані зупинки та затримання можуть статися в будь-якому місці та за будь-яких обставин. Українських громадян можуть спровокувати на дії, які будуть кваліфіковані як злочини», — наголосили в Офісі омбудсмена.

Подорожі батьків або опікунів, які намагаються самостійно повернути дітей, незаконно переміщених до Росії, також є небезпечними, оскільки вони піддаються всім ризикам, описаним вище, і додатково ризикують завдати шкоди своїм дітям. Тому для повернення дітей слід звертатися до державних органів України. У Офісі уповноваженого з прав людини наголошують, що в Росії відсутні будь-які дипломатичні установи чи консульства, до яких можуть звернутися українці. У разі потреби в невідкладній консульській допомозі, українці, які перебувають на території РФ, можуть звернутися за номером гарячої лінії МЗС: +38 044 238 15 88.

Фільтрація

На території Росії існує декілька фільтраційних мереж про які розповідали біженці з Херсонської області. Фільтрація починається з першого ж блок-поста де прискіпливо перевірять документи, зміст кишень, багаж авто та власний телефон.

Перший серйозний пункт фільтрації для місцевих це прикордонний стаціонарний пост на Чонгарі. Росіяне захопили Херсонську область але свій прикордонний пост не прибрали. Тут йде перевірка багажу, документів. Багаж перевіряють військові зі зброєю та металошукачем а також є перевірка на спеціальному аппараті як в аєропорту.

В тему — Київ увійшов в десятку найгірших міст для життя у світі

Наступний пост перевірки — на вїзді на Керченський міст. В будь-який час до вас можуть підійти співробітники російських спецслужб та перевірити ваш телефон.

На території самої Росії вас можуть зупинити поліцаї та влаштувати перевірку яка може закінчіться тим що у вас знайдуть наркоту або підкинуть патрон. Це йде від ініціативи місцевих поліцаїв які просто ненавидять все українське та намагаються так зробити вам неприємно тому що ви їдете в Україну або з України

Важливо пам’ятати що ви знаходитесь на території де ненавидять все що може нагадувати місцевим про Україну, будь що. На жовто-блакитне сполучення коліру там взагалі реакція як у бика на червону ганчірку

Тому поїздка в росію під час війни це дуже ризикова подія та у вас мають бути дуже вагомі причини для такого відчайдушного кроку