«Польща на війні» Збігнєв Параф’янович — про що ця книга

«Польша на войне» Збигнев Парафьянович Zbigniew Parafianowicz «Polska na wojne»

В мережі доволі сенсаційною стала книга польського журналіста Збігнєва Парафяновича «Polska na Wojnie» («Польща на війні»)

Це розповідь про те, що відбулося в президентському палаці Польщі, в польських спецслужбах та польській армії з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року. Та як розгорталися польсько-українські відносини.

Користувач Твіттеру під ніком Good__Bad розбив книгу по тезам і зробив це дуже круто.

Книга розпочинається із зустрічі Зеленського і Дуди у Віслі в січні 2022 року, яку автор називає алкодипломатією. Було покладено хороші відносини між президентами, що ми вже бачили після 24 лютого.

23 лютого Дуда вирішив їхати в Україну, але на той час літаком він вважав, що небезпечно (так званий смоленський синдром) тому їхав автівкою з охороною. По приїзду на місці вже був президент Литви Науседа, який прилетів військовим літаком дещо раніше.

Дуда був або одним з перших або і першим до кого зателефонував Зеленський, але це була більше неформальна емоційна розмова.

Ніхто в Європі не вірив, що почнеться вторгнення. Всі зрозуміли серйозність або вже після початку або за декілька годин до. Єдині хто більш менш були в курсі це розвідка США та Британії.

Польські спецслужби зрозуміли про початок вторгнення, коли зафіксували зону радіотиші з білоруського кордону. Це означало, що вторгнення буде в найближчі декілька годин.

До цього всього декілька людей в Польщі вірили у повномасштабне вторгнення. Більшість вважало, що буде просто активізація бойових дій на Донбасі, що ціль росії – це сухопутний коридор до Криму, не більше.

Незадовго перед 24 лютого премʼєр-міністр Польщі Моравецький їздив Європою задля обговорення так званих важких часів, які наступають. Він був здивований, що ніхто в Європі в серйозно не сприймав можливість російського вторгнення і залучення з боку Білорусі.

З самого початку військові і цивільні польські політики мало вірили в те, що Київ вистоїть. У поляків було мало інформації про оборону міста, навіть не зважаючи на свої канали звʼязку в Україні. Не знали точно наскільки столиця в оточені і не розуміли план оборони Києва.

Атмосфера [в Польщі] була похмурою. Військові були песимістичними, що «на Дніпрі дива не буде»

26 лютого поляки думали, кому перейде влада якщо Зеленського вбʼють, та що в кращому випадку Україна втратить частину території і буде як Хорватія. Розглядали, що у випадку вторгнення білорусів, використовувати білоруську діаспору як диверсійні групи в тилу білоруської армії.

Але виявилось, що Лукашенко сам цього боявся і на початку березня планував втекти з Мінська. Він виходив на звʼязок з поляками, питаючи дозволу виїхати через Польщу кудись далі, бо без дозволу росії він би не зміг вилетіти з Білорусі, бо російське ППО уже було по всій Білорусі.

На початку повномасштабного вторгнення поляки зрозуміли, що зовсім б не втримались як ми. Їхні військова аналітика щодо нас була невтішною, але ми продовжували боротись, продовжували тримати міста.

З польського посольства в Києві залишились посол, полковник польської розвідки та військовий аташе. Персоналу посольства запропонували залишитися виключно по бажанню. Польський посол навіть отримав зброю в Києві задля оборони.

Польська влада ще до 24 лютого пропонувала нашим політикам притулок в себе вдома. Ті відмовились, сказавши, що залишаються в Україні. Але свої родини вони таки після початку вторгнення вивезли до Польщі. Так сімʼя Кулеби та його пес жили в міністра закордонних справ Польщі.

Поляки трішки ображені, що Кулеба багато дякував Борису Джонсону, а не Дуді.

Вам буде цікаво — Херсонщина – приазовський край під час війни

Поляки одноголосно підтримували Україну і навіть не піддавали сумніву будь яку підтримку. Обіцяли стояти поряд з Україною до самого кінця.

Питання про відкриття кордону було прийнято миттєво, як і обіцяв Дуда Зеленському на зустрічі у Віслі. Згадують, коли на кордоні в евакуаційному потязі «отримали по лобі» індуси. І зазначають, що це не було нічим спільним з расизмом, просто вони виштовхали жінок, за це і «отримали».

В перший тиждень кожного дня о сьомій ранку у них починалася військова нарада. Через деякий час у них було по одній нараді щотижня, а через півтори місяці жодної.

Структура нарад була одною: короткий виклад ситуації на фронті, внутрішня служба повідомляла чи була загроза проникнення, польські генерали розповідали про те, що Україна не витримає і що наступні 72 години будуть вирішальними. (За цих вирішальних 72 години говорили місяцями)

Але частина не розуміла цих генералів і чітко усвідомлювала ситуацію, що потрібна тільки перемога України. Що поляки не воюють, українці воюють за них і єдине, що їм потрібно робити, це підтримувати українців.

25 березня Байден прилетів до Жешува на дводенний візит. Його мав зустріти Дуда, але він запізнився через поломку літака. Того дня він летів з Варшави до Жешува на зустріч, але президентський Боїнг непередбачувано «стикнувся з проблемами» і відбулася аварійна посадка.

Поляки досі не впевнені, що було причиною і не виключають можливість диверсії. Так як літаку всього три роки, технічних несправностей не було, пілот виконав роботу на відмінно.

Країна рад — фамільне дерево Самойлова — підтримує наш сайт Новини Київа

Але саме на тій зустрічі з Байденом польська сторона переконала дати зелене світло на передачу польських танків Т-72 нам (до тієї зустрічі американці були проти передачі нам важкої техніки, щоб уникнути так званої ескалації).

Поляки зазначають, що американці були в курсі аварії навіть не зважаючи на те, що їм ніхто про це не казав. Додаючи, що американські безпілотники проводять розвідку по всьому східному кордоні НАТО. І до 24 лютого вони літали в Україні, в тому числі і до Донбасу.

В листопаді 2021 року американська розвідка доповіла Польщі, що на початку 2022 року буде повномасштабне вторгнення росії. Вони розглядали декілька сценаріїв.

США повідомили, що в разі вторгнення планують евакуювати близько 40 тисяч американських громадян з України. За польськими підрахунками це більше ніж насправді американців було в Україні, тому вони припустили, що американці також планували евакуювати всю політичну еліту України.

В перші дні після 24 лютого у розмові між Польщею та Америкою, радник з нацбезпеки США Джейк Саліван заявив, що «протягом 3 днів, максимум тиждень війна в Україні закінчиться. Буде партизанська війна в лісах без контролю над столицею».

Поляки відповіли ж, що Київ вистоїть (хоч можливо в той час самі поляки до кінця в це не вірили, але наголошували на цьому). Саліван відповів, що Україна скоро зникне.

Зустріч у Віслі в січні 2022 року планувалася ще в 2021 році до того як дізнались про майбутнє вторгнення росії. Ця зустріч на той час не була задля війни. Хоч поляки підтримували перемогу Байдена, бо він не мав проросійських настроїв, але адміністрація Байдена холодно ставилася до Польщі навіть в порівнянні з Трампом. Зустріч у Віслі мала на меті через Україну налагодити відносини з США. Це спрацювало. Одразу ж після зустрічі, до Дуди зателефонував Байден.

Поляки не довіряли американцям. Після хаотичного відходу США з Афганістану в серпні 2021 року, поляки боялись, що так само буде з Україною, що американці нас покинуть.

Напруження відносин між Польщею та США почалося після прийняття в Польщі закону про заборону абортів. США критикували це рішення, а поляки наголошували, щоб вони не втручались у внутрішні справи Польщі. Але ці розбіжності ніяк не мали впливати на їх союз у боротьбі з росією.

Для хабу матеріально-військового забезпечення розглядали багато міст на сході Польщі. Американці хотіли щоб це був не цивільний аеропорт, бажано екстериторіальний аеропорт.

Поляки ж запропонували Жешув бо там дислокується американська 82 повітряно-десантна дивізія (поляки хотіли мати живий щит), Польща була проти екстериторіального місця, щоб США не діяли без відома поляків і випадково не почали третю світову з території Польщі.

Коли після 24 лютого стало зрозуміло,що українська влада нікуди не виїжджає і Україна бореться, постало питання надання військової допомоги. Першого чи другого дня український посадовець написав по WhatsApp одному з польсих міністрів, що нам потрібні пальне та зенітні комплекси.

Поляки планували передати Україні Міг-29 і шукали способи передачі, щоб не наражати Польщу на небезпеку. Американці в цьому питання виступили неоднозначно і натравили Зеленського на Польщу, ніби це особисто Дуда проти передачі «Мігів». (В результаті Зеленський особисто телефонував польському президенту)

Поляки пропонували передати літаки через Рамштайн. Польські пілоти були готові прилетіти на «Мігах» до Рамштайну, а там їх могли забрати українці, але американці були проти.

Американці на Рамштайні критикували Польщу за «Міги». Українці критикували Рамштайн, що у нас немає часу на ці суперечки. В результаті американці переклали провину за затримку на Польщу. Але поляки продовжували шукати як передати літаки.

Поляки розібрали літаки та помістили їх у лісах в прикордонній смузі з Україною, звідки їх забрала українська сторона та зібрала знову. Польські військові казали, що «Міги» ніколи не полетять після повторної збірки, але українці справились і літаки були в строю.

Схоже робили і з транспортними літаками. За законами, літаки, які були за межами України на початку вторгнення мали залишитися закордоном. Поляки разом з українцями перефарбовували військові літаки у цивільні кольори і так перевозили в Україну.

10 березня в Польщу приїхала Камала Гарріс — віцепрезидентка США. Офіційно вона заявляла, що США будуть боронити кожен клаптик НАТО та кожен клаптик Польщі. Також додала, що Польща має закрити питання з «Мігами», бо це негативно впливатиме на мирні переговори України з росією

Польська влада нічого не знали про візит премʼєр-міністра Польщі Моравецького та віцепремʼєра Качинського до Києва в березні 2022 року. Міністр внутрішніх справ та МЗС Польщі були обурені цим фактом, бо про візит вони дізнались з наших новин.

З початку повномасштабного вторгнення в посольстві Польщі в Україні не було обладнання, яке дозволяло відправляти зашифровані повідомлення. Тому посол та польські посадовці використовували для звʼязку месенджер Signal.

В наступні рази вищі посадовці Польщі, коли їхали в Україну, вони відправляли в росію відповідну ноту попередження, щоб росіяни не обстрілювали потяг. Коли Байден їхав в Україну в 2023 році, американці застерегли росіян, якщо обстріляють потяг з Джо то буде Третя світова.

На одній із зустрічей з нашою владою, Качинський сказав про так звану місію НАТО в Україні (абсолютна імпровізація Качинського не погоджена ні з НАТО, ні з Польщею), за якою війська НАТО мали б вступити у війну.

Зеленський це публічно прокоментував, що не хоче щоб військові НАТО вступали у війну, нам потрібна тільки зброя. Поляки образились на Зеленського, що він прокоментував заяву Качинського, виставивши його старим дурачком.

Після деокупації Київщини президент Литви наполягав на приїзд до Києва. Поляки спершу не дуже хотіли, щоб Дуда їхав через питання безпеки, але у них було бажання показати свою рішучість, підтримку. 13 квітні президенти Естонії, Латвії, Литви та Польщі приїхали до Києва.

Джерело — телеграм-канал «In Factum»

Також можна читати продовження теми тут — «Польша на войне» Збигнев Парафьянович Zbigniew Parafianowicz «Polska na wojne»