Люмбалгія – біль у попереку. Причини виникнення болю в попереку.

Люмбалгія – біль у попереку. Причини виникнення болю в попереку

Люмбалгія  – біль у попереку. Про хронічний больовий синдром говорять, коли він зберігається понад 12 тижнів.  Люмбалгія є лише симптомом або больовим синдромом, це не діагноз. Тому при зверненні до лікаря з цією проблемою обов’язково буде призначено обстеження для виявлення справжніх причин.  Біль у попереку може виникати у відповідь на неадекватне навантаження, наприклад після тривалого перельоту або вимушеного тривалого перебування в незручній позі, підйому тяжкості ривком. Хронічна ж, як правило, пов’язана із захворюваннями поперекового відділу хребта, травмами та іншими факторами, що діють постійно.

Причини виникнення болю в попереку

Люмбалгія може розвиватися за декількома механізмами:

  • компресія нервових корінців: здавлювання нервових закінчень, наприклад, грижею диска;
  • розрив фіброзного кільця та вплив пульпозного ядра на нервову тканину, що також характерне для грижі міжхребцевого диска;
  • зміни структури кісткової тканини при спондильозі: дегенеративні зміни, що проявляються у появі кісткових розростань, які, своєю чергою, можуть здавлювати нервову тканину;
  • стеноз спинномозкового каналу, який розвивається через дегенеративні зміни в хребті та характеризується болями, що віддають в обидві ноги й посилюються при ходьбі та стоянні;
  • синдром кінського хвоста: компресія елементів частини спинного мозку призводить до болю в попереку, що віддає в ногу, порушень чутливості, збоїв у роботі органів малого таза.

До інших причин виникнення болю в попереку відносять такі захворювання та стани:

  • Міофасціальні болі: їхня відмінність полягає в тому, що неприємні відчуття виникають при пальпації так званих тригерних точок. При цьому знижується обсяг рухів у певних групах м’язів. Розтяг мускулатури призводить до зменшення болю.
  • Неінфекційні запальні захворювання, наприклад, хвороба Бехтерєва. При цьому скутість та біль у поперековому відділі частіше спостерігається в ранковий час.
  • Хвороби нирок. Такий симптом, як любмалгія, супроводжує багатьох захворювань нирок. Може з’являтися при загостренні пієлонефриту, камінні.
  • Оперізувальний лишай: пошкодження нервової тканини може бути пов’язане з інфікуванням вірусом, при цьому люмбалгія може супроводжуватися болями в поперековому відділі.
  • Захворювання органів малого таза: кісти яєчників, періаднексити, ендометріоз та багато інших патологій репродуктивної системи нерідко супроводжуються болями в ділянці попереку. Цей же симптом супроводжує кровотечі та інфекційні осередки в ділянці тазу.
  • Новоутворення: біль у попереку може бути наслідком доброякісних утворень та злоякісних пухлин, у тому числі метастатичних.
  • Інфекції хрящової тканини або кістки: ураження міжхребцевих дисків поперекового відділу та кісткової тканини – дисцит та остеомієліт – це рідкісні захворювання. Зазвичай джерелом запалення є стафілокок та мікобактерії туберкульозу.

Різновиди люмбалгії

Вертеброгенна люмбалгія

Вертеброгенна люмбалгія поперекового відділу – це болі, пов’язані з ураженням хребців та навколохребцевих тканин. Може супроводжуватися защемленням нервів, зв’язкового апарату, що часто виникає через прямі ушкодження хребетного стовпа, перенесені травми та інші патології.

Люмбалгія із синдромами

Люмбалгія може протікати з наступними синдромами:

  1. Корінковий: розвивається на тлі ураження спинномозкових нервових корінців і поширюється вздовж усього відділу хребта. З’являється різкий і гострий біль.
  2. М’язово-тонічний: для цього виду властиве залучення до больового синдрому м’язової системи. Знижується тонус м’язів, виникають обмеження рухливості.

Люмбалгія з боку розвитку

З боку розвитку виділяють такі види люмбалгії:

  1. одностороння: у разі больовий синдром поширюється однією бік попереку;
  2. двостороння: йдеться про поразку всього поперекового відділу;
  3. дорсалгія: є біль, що поширюється по всій спині.

Особливості діагностики

Діагностика любмалгії починається з ретельного аналізу симптомів, збору анамнезу, а також обов’язкового огляду лікарем. Це дозволяє виключити ризик розвитку небезпечних станів, а також припустити причину появи болю.

Важливо повідомити лікаря про те, коли з’явилися болючі симптоми, з чим вони можуть бути пов’язані, а також розповісти про вже діагностовані раніше захворювання. Фахівець вивчить неврологічний статус та призначить комплексне обстеження із застосуванням інструментальних, апаратних, лабораторних методів діагностики:

  1. Рентгенографія: дозволяє виявити зміни кісткової тканини, уточнити характер наслідків перенесених травм.
  2. КТ: за допомогою комп’ютерної томографії лікар може побачити об’ємні утворення з різних сторін, виявити грижу, стеноз каналу.
  3. МРТ: дозволяє побачити дегенеративно-дистрофічні процеси, зміни м’язів та інших м’якотканних структур, у тому числі нервів та судин.
  4. Електроміографія, електронейроміографія: оцінюють функціональний стан, за допомогою цього методу можна виявити порушення провідності по руховим та чутливим волокнам корінців та периферичних нервів.
  5. Сцинтиграфія: цей метод застосовують для виявлення утворень та інших патологічних ділянок.
  6. УЗД органів черевної порожнини для виключення нефрологічних захворювань, патологій органів малого таза.
  7. Лабораторні дослідження: аналізи крові, сечі, біохімічний аналіз виявлення запального, інфекційного процесу, виявлення ревматоїдної природи захворювання.

Лікування люмбалгії

Як правило, лікування люмбалгії поперекового відділу хребта є консервативним і не потребує оперативного втручання. Лікар може призначити медикаменти, серед яких такі види препаратів:

  • Нестероїдні протизапальні засоби – таблетки та місцеві препарати. Вони зменшують прояв больового синдрому, сприяють усуненню запальної реакції.
  • Міорелаксанти: застосовуються для зняття болючого спазму м’язів.
  • Антидепресанти при хронічному больовому синдромі.
  • Протисудомні препарати та опіоїди у тяжких випадках і лише за суворими показаннями.

Крім того, крім медикаментозної терапії лікарі часто призначають прийом вітамінів групи В.

Важливо відзначити, що одним із ключових методів лікування люмбалгії є фізична активність. Тому лікар обов’язково призначить програму лікувальної фізкультури. Вправи допоможуть впоратися з болями в попереку, спричиненими дегенеративними захворюваннями хребта. Крім того, помірна активність дозволить зміцнити м’язи спини, преса, запобігти частим загостренням і ускладненням.

Голкорефлексотерапія ціна застосовується у складі комплексного лікування для покращення провідності нервових імпульсів, відновлення нормальної чутливості, нормалізації м’язового тонусу.

Фізіотерапія може доповнювати основний курс лікування після зняття гострого стану. Вона допомагає покращити засвоєння активних компонентів лікарських засобів, нормалізувати кровотік та лімфоток, зняти спазм, впоратися з болем, прискорити одужання. Як методи фізіотерапії використовуються черезшкірна електрична стимуляція, ультразвукове та лазерне лікування, кріотерапія, електрофорез.