29 років виповнюється Будапештському меморандуму в грудні 2023 року — документ було підписано 5 грудня 1994 року, який ознаменував відмову України від ядерного статусу
Офіційна назва Будапештського меморандуму — «Меморандум про гарантії безпеки у звʼязку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї».
Згідно з ним, Україна мала ліквідувати всю ядерну зброю на своїй території, а США, Велика Британія та московія зобовʼязувались «поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України».
Існує розповсюджена думка, що за документом країни-підписанти мали гарантувати Україні безпеку, проте насправді про це мови не йдеться, а сам термін присутній формально лише в заголовку.
У Меморандумі сказано: «(країни-підписанти) підтверджують їх зобов’язання домагатися негайних дій з боку Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй з метою надання допомоги Україні…, якщо Україна стане жертвою акту агресії або об’єктом погрози агресією з використанням ядерної зброї».
Війна в Україні 2014-2024 роки
Можемо бачити, що допомога у вигляді «домагання негайних дій» з боку Ради Безпеки ООН передбачалась лише у разі агресії або погрози агресією з використанням ядерною зброєю. Проте так як московія є членом Ради Безпеки, то заклики до неї є марними.
Також у меморандумі написано наступне: «ніяка їхня (країн-підписантів) зброя ніколи не буде застосована проти України, крім цілей самооборони… згідно зі Статутом ООН»; «(країни-підписанти підтверджують своє зобовʼязання) утримуватись від економічного тиску, спрямованого на те, щоб підкорити власним інтересам здійснення Україною прав…». москва порушила ці два пункти ще у 1990-х роках, коли Україна мала газові війни з нею, а острів Тузла був майже приєднаний до московії.
А на сьогоднішній день москва цілеспрямовано використовує наратив про «цілі самооборони», здійснюючи акт агресії.
Агресія Росії проти України та велика війна 2022-24 р.р.
Вже не один рік навколо цієї «Угоди» точаться дискусії та вибудовуються теорії. Для України це був історичний урок, про який знає ледь не кожне покоління. Саме цей урок став приводом для асоціацій слів, які приписують Рейхсканцлеру Отто фон Бісмарку:
«Угоди з росією не варті й паперу, на якому написані»
На цю тему можна вести безліч дискусій, сперечатися, звинувачувати тодішню владу. І в кожній суперечці буде доля правди.
Сьогодні можуть запитати — «Чому західні партнери мають бути чимось винні нашій країні», де кожен українець може згадати 5 грудня 1994 року і відповісти — «Ви забрали у нас силу, обмінявши її на слова «гарантій», поширюючи мир та безпеку.
«Солоха» перша українська інформаційно-аналітична агенція — завжди вірні оцінки
Але ви не вберегли ні мир, ні безпеку, ні гарантії.»
Майже всі пункти, наявні у Меморандумі, були порушені у різні роки країнами-підписантами. Тож це зайве нагадування, що тільки власні зусилля та власна сила можуть гарантувати безпеку.
Будапештський меморандум
Будапештський меморандум є міжнародним документом, підписаним 5 грудня 1994 року в Будапешті, Угорщина. У меморандумі брали участь Україна, США, Велика Британія та Росія.
Основним змістом документа було надання гарантій територіальної цілісності та недоторканості України в обмін на її ратифікацію ядерного нерозповсюдження (NPT) та відмову від власної ядерної зброї.
Основні положення Будапештського меморандуму включають такі аспекти:
- Гарантії територіальної цілісності України: Сторони меморандуму гарантували, що вони будуть поважати територіальну цілісність та незалежність України в межах її існуючих меж.
- Відмова від ядерної зброї: Україна зобов’язалася ратифікувати Ядерний договір нерозповсюдження (NPT) та відмовитися від своєї ядерної зброї, яка знаходилася на її території після розпаду СРСР.
- Економічна підтримка: Меморандум також передбачав обіцянку США, Великої Британії та Росії сприяти економічному розвитку України.
Зараз Будапештський меморандум став об’єктом обговорення і критики в зв’язку з подіями, що відбулися в 2014 році. Після анексії Криму Росією та подій на сході України, де триває конфлікт з бойовиками, деякі стверджують, що гарантії, передбачені меморандумом, були порушені, і це породжує питання щодо ефективності таких міжнародних документів.